OPEC+ je na okraji trhu a ruská invázia stanovuje program.

Zástupcovia OPEC+ sa v stredu zídu v nezvyčajnej pozícii pozorovateľov ropného trhu, keďže ruská invázia na Ukrajinu a uvoľnenie strategických zásob paliva hlavnými spotrebiteľmi stanovili agendu trhu. Všeobecne sa očakáva, že skupina sa bude držať svojho existujúceho plánu a ratifikuje ďalšie zvýšenie dodávok o 400 000 barelov denne v apríli aj keď otrasové vlny z ruskej vojenskej agresie posielajú ropu prudko nahor. Rijád sa na predchádzajúcich stretnutiach dostal pod tlak zo strany USA, aby zvýšil produkciu rýchlejšie, spotrebitelia teraz berú veci do vlastných rúk. Medzinárodná energetická agentúra, ktorá zastupuje hlavné priemyselné ekonomiky, v utorok uviedla, že rozmiestni 60 miliónov barelov z núdzových zásob ropy po celom svete.

Situácia na energetických trhoch je veľmi vážna a vyžaduje si našu plnú pozornosť, uviedol to výkonný riaditeľ IEA Faith Birol vo vyhlásení. Globálna energetická bezpečnosť je ohrozená, čo ohrozuje svetovú ekonomiku počas štádia obnovy. Snaha ochladiť ceny nefungovala, pričom ropa West texas Intermediate vzrástla takmer o 8% na približne 103 dolárov za barel. Zásah zo strany spotrebiteľov je čiastočne uznaním skutočnosti, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci by mali problém zvýšiť produkciu ropy rýchlejšie. V januári skupina čerpala o 972 000 barelov denne menej, než bol jej cieľ, to uviedla správa spoločného technického výboru skupiny. Členovia OPEC vrátane Iraku, Nigérie a ďalších sa snažia dosiahnuť svoje kvóty z dôvodu od nedostatku investícii až po vnútorné spory. Tento nedostatok dodávok bol hlavnou hnacou silou rastu globálnych cien ropy predtým, ako ruský útok na Ukrajinu po prvý raz od roku 2014 zdvihol ceny nad hodnotu 100 dolárov za barel.

Invázia ešte neviedla k skutočnej strate barelov z trhu. Narastajú obavy, že západné sankcie by mohli ovplyvniť ruský export energie. V prípade prerušenia sú Saudská Arábia a niektorí jej spojenci v Perzskom zálive jedinými krajinami s veľkým množstvom voľných výrobných kapacít. to vyvoláva otázku, či by OPEC+ s Ruskom ako druhým najväčším členom mohol niekedy súhlasiť s kompenzáciou nedostatku spôsobeného západnými sankciami. Je to vzhľadom na ostrý rozkol medzi Moskvou a medzinárodným spoločenstvom v súvislosti s jej vojenskou agresiou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.